Przyczyny halitozy – nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech, czyli halitoza, to bardzo powszechny problem, zwłaszcza u osób dorosłych. Jesteśmy nawet w stanie sami wyczuć własny oddech i uświadomić sobie, że mimo prawidłowej higieny jamy ustnej, mamy silny lub nieprzyjemny zapach oddechu. Halitoza może być czasami spowodowana przez produkt spożywczy, który spożywamy, ale w większości przypadków jest spowodowana problemami z jamą ustną, które powinny być zdiagnozowane przez specjalistę. Oto przyczyny halitozy.

1. Zły stan zdrowia jamy ustnej

Bakterie rozkładają resztki pokarmu w jamie ustnej, a to powoduje powstanie nieprzyjemnie pachnącego gazu, który przekłada się na nieświeży oddech. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie z użyciem fluoru, nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej w celu prawidłowego usunięcia resztek pokarmu, które mogą utknąć w trudno dostępnych miejscach między zębami.

2. Złe przyzwyczajenia i złe nawyki żywieniowe

Jeśli często spożywasz silnie pachnące pokarmy, takie jak przyprawy, czosnek czy cebula, jesteś bardziej narażony na halitozę. Ponadto, jeśli pijesz dużo kawy lub alkoholu, Twój oddech nabierze nieprzyjemnego zapachu.

Inne złe nawyki, takie jak żucie tytoniu, palenie papierosów czy spożywanie tabaki, oprócz przebarwień zębów, będą generować nieprzyjemny smak w ustach, co w konsekwencji doprowadzi do choroby dziąseł. Unikanie tych mocnych pokarmów i rzucenie palenia, wraz z prawidłową higieną jamy ustnej, pozwoli Ci uniknąć większych problemów z zębami i Twój oddech będzie miał przyjemny zapach. Tutaj poznasz więcej sposobów radzenia sobie z nieświeżym oddechem.

3. Diety o wysokiej zawartości cukru, białka lub niskiej zawartości węglowodanów

Cukier wchodzi w interakcje z bakteriami, które naturalnie znajdują się w jamie ustnej, a to generuje nieprzyjemny zapach naszego oddechu. Ponadto, jeśli stosujesz dietę o niskiej zawartości węglowodanów, makroskładnika, który odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, powoduje to, że nasz metabolizm nie działa prawidłowo i może powodować nieświeży oddech. Spożywanie zbilansowanej i odżywczej diety zapobiegnie problemowi halitozy, która jest tak nieprzyjemna dla Ciebie i innych.

Istnieją również inne przyczyny nieświeżego oddechu, takie jak przyjmowanie niektórych leków, suchość w ustach czy problemy z układem pokarmowym. Specjalista od higieny jamy ustnej jest najlepszą osobą, która doradzi Ci, jak wyeliminować ten problem ze swojego życia.