Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest bardzo ważny, ponieważ będzie to miało wpływ na Twoją higienę jamy ustnej. Najlepiej jest udać się do swojego dentysty, ponieważ on/ona doradzi Ci, lepiej niż ktokolwiek inny, jaki typ szczoteczki do zębów jest dla Ciebie najlepszy.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Szczoteczki mają różne rodzaje twardości (włosia) i stąd wynika następująca klasyfikacja, którą wyjaśnimy później:

– Miękka szczoteczka do zębów. Ta szczoteczka jest odpowiednia dla osób, które mają problemy z jamą ustną i potrzebują specjalnej pielęgnacji.

– Średnio twarda szczoteczka do zębów. Te szczoteczki, jak wskazuje ich klasyfikacja, nie są ani tak miękkie, ani tak twarde. Są one najczęściej stosowane.

– Twarda szczotka. Te szczoteczki mają twarde włosie i są zalecane tylko dla osób o zdrowej jamie ustnej. Musisz mieć dobrą technikę szczotkowania, ponieważ przy tego typu twardości możesz uszkodzić swoje zęby i dziąsła.

 

Jak dbać o higienę szczoteczki do zębów?

Ta kwestia jest dość osobista, a problem polega na tym, że większość ludzi nie dba właściwie o swoją szczoteczkę do zębów. Być może o tym nie wiesz, ale oprócz dbania o higienę jamy ustnej, powinieneś również dbać o swoją szczoteczkę do zębów. Dlaczego? Ponieważ istnieje ryzyko, że może to mieć wpływ na zdrowie zębów. Aby o nią dbać, należy po wyszczotkowaniu spłukać ją dużą ilością wody, wstrząsnąć, aby usunąć nadmiar wody i pozostawić do wyschnięcia w pozycji pionowej. Jeśli musisz ją przechowywać, upewnij się, że jest sucha. Włosie po szczotkowaniu staje się mniej efektywne, dlatego zalecamy wymianę szczoteczki co 3 miesiące i oczywiście nie dziel się nią z innymi osobami. Bakterie mogą gromadzić się na szczoteczce do zębów i przenosić choroby. Więcej o wymianie szczoteczki do zębów pod adresem: https://imponline.pl/wymiana-szczoteczki-do-zebow/

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

W dzisiejszych czasach istnieje tak wiele opcji szczoteczek do zębów, że może być trudno wybrać najlepszą z nich, a czasami dajemy się ponieść innym czynnikom, aby ją kupić.

Jeśli nie cierpisz na żadne problemy zdrowotne jamy ustnej, zalecamy wybór szczoteczki o średniej twardości, aby skutecznie usuwać resztki jedzenia bez uszkadzania szkliwa. Jeśli wybierzesz szczoteczkę z bardzo twardym włosiem i nie będziesz miał dobrej techniki szczotkowania, tzn. będziesz popełniał częste błędy podczas mycia zębów, możesz uszkodzić swoje dziąsła.

Rączka szczoteczki powinna być antypoślizgowa lub mieć elastyczną szyjkę, która dopasowuje się do dłoni, ale przede wszystkim powinna być wygodna i bezpieczna. Głowica szczotki powinna być mała, aby mogła dotrzeć do każdego miejsca w celu głębokiego czyszczenia.