Co robić w przypadku złamania zęba?

Czy wiesz, że 80% zębów, które wypadają z jamy ustnej po urazach, można z powodzeniem ponownie wszczepić, a 96% społeczeństwa nie zdaje sobie z tego sprawy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zrobić, gdy wypadnie ząb i zwiększ swoje szanse na jego uratowanie.

Szacuje się, że dziewięć na dziesięć osób nie wie, że wysoki procent zębów stałych, które zostały wybite z jamy ustnej w wyniku uderzenia, może zostać ponownie wszczepione i utrzymane w średnim lub długim okresie, jeśli zostaną podjęte odpowiednie kroki.

Co robić w przypadku złamania zęba (złamanie częściowe)?

Gdy dochodzi do urazu zęba, najczęściej (w 90% przypadków) mamy do czynienia z złamaniem, które obejmuje jedynie fragment zęba. W takich przypadkach należy poszukać fragmentu zęba, który się złamał i niezwłocznie udać się do stomatologa w celu jego ponownego zamocowania.

Zalecamy, aby oczyścić kawałek zęba, który się odłamał, wodą i przyłożyć lód do dotkniętego obszaru, aby powstrzymać stan zapalny. Z drugiej strony, jeśli zauważymy, że ząb się wyszczerbił lub wydaje Ci się, że mógł pęknąć, również warto udać się do stomatologa, aby ten mógł ocenić przypadek i zastosować odpowiednie leczenie.

Co robić w przypadku wybicia zęba (złamanie całkowite)?

Jeśli ząb wypadnie całkowicie (awulsja), należy wykonać poniższe czynności:

1. Poszukaj zęba.

2. Nigdy nie chwytaj zęba za korzeń. Zawsze chwytaj go za koronę, czyli widoczną część zęba.

3. Umyj delikatnie ząb wodą lub solą fizjologiczną. Nie należy szorować ani używać mydła.

4. Włóż ząb z powrotem do pierwotnego gniazda i ściśnij go serwetką, gazą lub chusteczką.

5. Jeśli nie jesteś w stanie umieścić zęba z powrotem na miejscu, włóż go do szklanki z mlekiem lub roztworem soli fizjologicznej. Ewentualnie można też nosić obluzowany ząb w ustach (bardzo uważając, by go nie połknąć), co nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli wypadek zdarzy się na ulicy i pójdziemy prosto do dentysty, może to pomóc.

6. Idź do dentysty szybko, najlepiej w ciągu godziny. Nie martw się, jeśli nie udało Ci się wykonać wszystkich powyższych kroków, im mniej czasu upłynie, tym większe szanse na zachowanie chorego zęba. Dzieje się tak dlatego, że komórki korzenia zęba mogą pozostać żywe przez okres od pół godziny do godziny po wypadnięciu (i dzięki temu mogą ponownie zintegrować się z dziąsłem), ale jeśli ten czas zostanie przekroczony, obumierają, a tym samym ząb prawdopodobnie zostanie utracony. W takim wypadku ratunkiem są implanty zębowe, o których przeczytasz tutaj: https://dolegliwosci.pl/co-warto-wiedziec-na-temat-implantow-zebowych