Znieczulenie ogólne to procedura, która zazwyczaj martwi pacjentów mających poddać się operacji, ponieważ kiedyś była ryzykowna, jednak jest to dziedzina, w której medycyna wprowadziła znaczne innowacje i obecnie jest to dość bezpieczny środek, który pozwala na przeprowadzenie bezpiecznych operacji bez cierpienia dla pacjenta.
Znieczulenie ogólne w szczegółach
Znieczulenie ogólne odnosi się do zestawu leków podawanych pacjentowi, aby uczynić go tymczasowo nieprzytomnym, aby nie odczuwał bólu ani nie poruszał się podczas operacji.
Jakie leki składają się na znieczulenie ogólne?
Oto niektóre z najczęstszych leków stosowanych jako znieczulenie ogólne:
- Propofol: powoduje utratę przytomności. Może być również stosowany w mniejszych dawkach, w celu wywołania wyłącznie sedacji (stanu, w którym reakcja na ból jest zmniejszona, bez utraty przytomności przez pacjenta).
- Benzodiazepiny: są to leki, które zmniejszają lęk pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem.
- Lotne środki znieczulające: są one podawane pacjentowi drogą wziewną, w mieszaninie gazowej zawierającej tlen.
- Leki przeciwwymiotne: leki, które chronią pacjenta przed nudnościami i wymiotami.
- Środki zwiotczające mięśnie: do czasowego rozluźnienia lub sparaliżowania mięśni pacjenta, aby nie poruszały się one podczas procesu chirurgicznego.
- Leki kontrolujące ciśnienie krwi lub pracę serca.
Kiedy konieczne jest znieczulenie ogólne?
Anestezjolog ocenia pacjenta przed zabiegiem i określi najbardziej odpowiedni rodzaj znieczulenia. Ale ogólnie rzecz biorąc, kryteria pozwalające stwierdzić, że znieczulenie ogólne jest konieczne, są następujące:
- W operacjach długotrwałych, niezależnie od ich złożoności.
- Do operacji, w których znieczulenie miejscowe lub regionalne nie jest wystarczające.
- Operacje, w których pacjent straci znaczną ilość krwi.
- Operacja, które wpływają na oddychanie, zwłaszcza operacje w obrębie klatki piersiowej lub górnej części brzucha.
- Sporadycznie można rozważyć znieczulenie ogólne, jeśli pacjent woli je od znieczulenia miejscowego.
Jakie są zagrożenia związane ze znieczuleniem ogólnym?
Znieczulenie ogólne jest zabiegiem, którego pacjenci często się obawiają ze względu na jego potencjalne powikłania. Jednak w ciągu ostatnich 25 lat ryzyko znacznie się zmniejszyło (o początkach narkozy przeczytasz tutaj), co zbiegło się z wprowadzeniem silniejszych i bezpieczniejszych leków oraz zaawansowanych systemów monitorowania i kontroli. Radykalnie zmniejszyła się również liczba zgonów przypisywanych znieczuleniu. Obecnie szacuje się, że ryzyko zgonu bezpośrednio spowodowanego znieczuleniem wynosi jeden przypadek na 200 000 zabiegów – znacznie mniej niż ryzyko poważnego wypadku drogowego.