13cze2017

Mosty protetyczne - sposób na uzupełnienie brakujących zębów

Z mostów protetycznych wykorzysta się alternatywnie dla protez wyjmowanych, jeżeli brakuje niektórych zębów. To dlatego, że według pacjentów, są bardziej komfortowe. Lekarz decyduje, który pacjent może skorzystać z tej oferty. Poniżej kilka słów o wskazaniach do ich założenia oraz o samym przebiegu zabiegu.

Mosty protetyczne korzystają z oparcia na zębach stałych pacjenta, podczas gdy wypełniają luki po brakach. Wyszczególnia się filar oraz przęsło mostu. Filar tworzy kilka koron zębowych bądź tylko jedna, a mocuje się je na zębach własnych, oszlifowanych przez lekarza. Przęsła to po prostu korony, które łączą się z filarami. To one są wstawiane w przestrzenie, w których zębów brakuje. Mosty są dla pacjentów bardziej komfortowe, ponieważ mocuje się je na stałe.

Wskazania

Podstawowy wymóg jest taki, że pacjent z obydwu stron luki zębowej musi mieć zęby własne. Bez tego nie będzie filarów, na których most zostanie oparty. Wtedy specjalista może zaproponować pacjentowi implant lub wykonanie protezy ruchomej, co jest możliwe przy tego rodzaju ubytkach.

Przygotowując most trzeba oszlifować zdrowe zęby filarowe. Dlatego mosty są dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy pacjent nie ma wielu zębów. Jeśli nie są to duże braki, lepsze są implanty.

Co do samego uzupełniania braków - jest to podyktowane nie tylko względami estetycznymi, ale i zdrowotnymi. Z powodu luk w zębach pozostałe się przemieszczają, a twarz przedwcześnie wygląda staro, gdyż zanikają kości szczęki. Pojawia się również próchnica i choroby dziąseł, a to dlatego, że w miejscu, gdzie brakuje zębów, gromadzi się jedzenie.

Braki w uzębieniu

Rodzaje mostów

Ze względu na użyty materiał, są mosty: ceramiczne, pełnoceramiczne, kompozytowe.

Zakładanie

Dzieli się ono na trzy części:

- na pierwszej wizycie lekarz ocenia czy korzenie i kości zębów filarowych są w wystarczająco dobrym stanie do założenia mostów,

- na drugiej wizycie szlifuje zęby filarowe i dobiera kolor mostu do zębów,

- na trzeciej wizycie cementuje most z filarami.

Powikłania

To głównie następująca próchnica, martwica miazgi i choroby przyzębia. Bywa, że wypadają zęby, które są filarami. To dlatego lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent powinien mieć wykonany most, czy może implant lub protezę.

Poza tym, istnieje ryzyko utraty stabilności zębów. Materiał licujący niszczy się i przestaje dobrze wyglądać. Przez brak stymulacji kości, ta zanika. Warto wspomnieć, że nie ma tego zagrożenia w przypadku implantu.

Zobacz również