7lis2016

Aparaty ortodontyczne - zalety i zagrożenia

Wady zgryzu

Oczywiście istnieje taka możliwość, że wady zgryzu mają podłoże genetyczne, ale częściej wynikają one ze złych przyzwyczajeń z okresu dzieciństwa. Spożywanie posiłków z butelki ze smoczkiem czy ssanie palca prowadzi właśnie do takich problemów.

Stały aparat

W tym momencie już nikogo nie powinno dziwić noszenie stałego aparatu przez osoby dorosłe. Od początku lat 80-tych gdy takie aparaty się pojawiły wiele się zmieniło i obecnie są one bardzo popularne. Takie aparaty noszą obecnie dzieci, nastolatki a coraz częściej również osoby dorosłe. Celem będzie poprawa zgryzu. Redukowanie problemów chorobowych ale jeszcze częściej ludziom chodzi o estetykę uzębienia. Noszenie aparatu wiąże się z pewnymi zagrożeniami i problemami.

W jamie ustnej z aparatem trudniej będzie dbać o czystość. Szczotkowanie zębów będzie utrudnione a poszczególne elementy aparatu zmniejsza nam przepływ śliny co oczywiście zablokuje w jakieś mierze naturalny proces oczyszczenia okolic zębów. Zostawać nam będą resztki pokarmowe, pojawić się mogą problemy z higieną. W większości te powikłania są dla nas dużym problemem, ale można je pokonać.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej będzie bardzo ważna w przypadku osób, które noszą aparat, dlatego właśnie warto tej kwestii trochę czasu poświęcić. Ważne będzie dotarcie do szczelin, gdzie mogą się umiejscawiać różne problemy.

Noszenie aparatu

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Oczyszczenie poszczególnych elementów aparatu musi być dokładne i warto się do tego przyłożyć. Szczotkowanie musi być bardzo dokładne i nie może trwać kilku chwil. Jeśli chcemy chronić żeby przed próchnicą i ubytkami dobrze będzie o tym pamiętać. Mamy obecnie specjalne szczoteczki ortodontyczne oraz wyciorki, które nam ten proces czyszczenia ułatwiają.

Dlaczego dobór właściwej pasty do zębów ma tak duże znaczenie dla zachowania zdrowych zębów?

Leczenie ortodontyczne będzie często prowadziło do znaczącej wrażliwości na ból. pojawia się on po założeniu aparatu. Można sobie z nim poradzić i dobrym wyborem będą między innymi specjalne pasty dla wrażliwych zębów. Te produkty dobrze się sprawdzają i minimalizują odczuwanie bólu, dlatego mogą nam przynieść pewną ulgę, dlatego warto je wybierać.

Zobacz również

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe jest najskuteczniejszą metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi, choć jednak cieszy się dużą popularnością, nie da się ukryć, że jego stosowanie nadal wiąże...