9gru2016

Stomatologia bez bólu

Jednym z najpoważniejszych czynników wpływających na rozwój chorób jamy ustnej jest awersja pacjentów do dentystów i regularnych badań stomatologicznych, co sprzyja rozwojowi bakterii i kolejnych ubytków w jamie ustnej.

Związana jest ona w oczywisty sposób z bólem odczuwanym w czasie leczenia. Dlatego na przestrzeni ostatnich lat głównym priorytetem rozwoju stomatologii było usuwanie tego czynnika i trzeba przyznać, że poczyniono ogromne postępy. Obecnie leczenie zębów bez bólu jest już nie tylko celem, ale rzeczywistością. W znakomitej większości przypadków leczenie zębów może się odbywać całkowicie bez bólu dzięki substancjom znieczulającym podawanym na różne sposoby w okolice lub bezpośrednio do nerwu przewodzącego bodźce bólowe powstające w czasie leczenia. Tego typu znieczulenie miejscowe różnicuje się w zależności od zakresu jego działania.

Znieczulenie topiczne

Znieczulenie powierzchniowe polega na wyłączeniu czucia bezpośrednio na powierzchni tkanek, co ma znaczenie na przykład przy usuwania ropni podśluzówkowych oraz w przygotowaniu innych, bardziej inwazyjnych metod znieczulenia. Stosuje się je też leczeniu zębów mlecznych. Jego podanie polega na nałożeniu na śluzówkę jamy ustnej preparatu, zwykle w formie żelu lub sprayu.

Znieczulenie nasiękowe

Jeśli planowany jest zabieg na jednym zębie i będzie to zabieg ograniczony tylko do jego korony, możliwe jest skuteczne zastosowanie znieczulenia nasiękowego. Sprawdza się ono dobrze zwłaszcza w kwestii siekaczy, ale zęby trzonowe nie mogą być za jego pomocą skutecznie znieczulane. Lek podaje się w małej ilości w bezpośrednie okolice leczonego zęba.

Znieczulenie śródwęzłowe

Znieczulenie śródwęzłowe pozwala na wyeliminowanie bólu we wszystkich zębach, jeśli nie rozwija się w ich otoczeniu stan zapalny. Stosuje się je także w endodoncji i pedodoncji. Środek znieczulający jest podawany do ozębnej, w przypadku zębów trzonowych w dwóch osobnych, precyzyjnych wkłuciach pomiędzy ząb i kość wyrostka zębodołowego. Do jego wykonania potrzebne są strzykawki ciśnieniowe.

Łagodzenie stanu zapalnego

Znieczulenie przewodowe

Najbardziej zaawansowaną metodą znieczulenia jest znieczulenie przewodowe, które wyłącza czucie nerwu znajdującego się w miazdze zęba. Jego podanie jest bolesne i wymaga dojścia igłą do samego nerwu. Po jego podaniu na kilkanaście godzin wyłączone jest czucie dużych partii twarzy.

Wszystkie powyższe znieczulenia wykonuje się lidokainą, lingokainą lub nowokainą.

Zobacz również

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe jest najskuteczniejszą metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi, choć jednak cieszy się dużą popularnością, nie da się ukryć, że jego stosowanie nadal wiąże...